SCEGGS DARLINGHURST

2019 Calendar

 
pdfFull Year Calendar Diary Information

School Holidays

Tuesday, 1 January 2019
New Year's Day

Thursday, 24 January 2019
Staff Day

Friday, 25 January 2019
Staff Day

Saturday, 26 January 2019
Australia Day

Monday, 28 January 2019
Additional Public Holiday

Tuesday, 29 January 2019
Staff Day
9.00am, Year 7 Welcome Day
1.00pm, Year 7 Welcome Party

 

Term I

Week 1

Wednesday, 30 January 2019
Term I begins

Thursday, 31 January 2019
Term I begins for Kindergarten

Friday, 1 February 2019
5.30pm, Old Girls' Union Committee Function for Class of 2018

Saturday, 2 February 2019
Touch Competition Round 1 - Junior A & Senior A Divisions only

 
Week 2

Tuesday, 5 February 2019
Harvest Festival
Years 7 - 12 Inter-House Swimming Carnival - Drummoyne Swim Centre
6.00pm, Years 3 - 4 Parent Information Evening
7.30pm, Years 5 - 6 Parent Information Evening

Wednesday, 6 February 2019
Harvest Festival
6.00pm, Years K - 2 Parent Information Evening
7.00pm, Year 7 Parent Information Evening

Thursday, 7 February 2019
Harvest Festival
1.00pm, Ensemble Expo

Friday, 8 February 2019
Harvest Festival
Year 7 Connections Day
1.00pm, Co-curricular Expo

Saturday, 9 February 2019
IGSSA Softball and Tennis Week 1
Touch Competition Round 2
Water Polo Competition Week 1

 
Week 3

Monday, 11 February 2019
7.00pm, Year 9 Parent Information Evening

Wednesday, 13 February 2019
Years 7 & 8 Inter-House Speaking Challenge
7.00pm, Year 12 HSC and Tertiary Information Evening for Parents

Thursday, 14 February 2019
12.45pm, School Tours
Years 7 & 8 Inter-House Speaking Challenge
3.15pm, Inter-House Touch Competition
3.15pm, Inter-House Softball Competition
6.00pm - 6.30pm, Parents' and Friends' Committee Meeting
6.30pm - 8.30pm, Parents' and Friends' General Meeting with Class Parents

Friday, 15 February 2019
7.00am, Years 9 & 10 "Father"/Daughter Breakfast

Saturday, 16 February 2019
IGSSA Softball and Tennis Week 2
Touch Competition Round 3
Water Polo Competition Week 2
IPSHA Football Round 1

 
Week 4

Monday, 18 February 2019
7.00pm, Year 11 Parent Information Evening

Wednesday, 20 February 2019
Years 7 & 8 Inter-House Speaking Challenge Final

Thursday, 21 February 2019
7.00pm, Year 7 Parent Information Talk

Friday, 22 February 2019
6.00pm - 8.00pm, Parents' and Friends' Association Cocktail Party

Saturday, 23 February 2019
ACER Scholarship Testing - Year 7, 2020
IGSSA Softball and Tennis Week 3
Touch Competition Round 4 - Senior and Juniors A do not play
Water Polo Competition Week 3
IPSHA Football Round 2

 
Week 5

Monday, 25 February 2019
Terms II and III Sport Choice Nominations due

Tuesday, 26 February 2019
7.00pm, Year 10 Parent Information Evening

Wednesday, 27 February 2019
Years 3 - 6 Inter-House Swimming Carnival - Drummoyne Swim Centre

Thursday, 28 February 2019
NSW All Schools Triathlon (Individual)

Friday, 1 March 2019
Schools Clean Up Day
9.00am, Open Morning Enrolment 2021
NSW All Schools Triathlon (Team)
Eastside Debating Competition Round 1 v Sydney Girls' High School

Saturday, 2 March 2019
IGSSA Softball and Tennis Week 4
Touch Competition Round 5
Water Polo Competition Week 4
IPSHA Football Round 3

Sunday, 3 March 2019
Clean Up Australia Day

 
Week 6

Monday, 4 March 2019
7.00pm, Year 8 Parent Information Evening

Tuesday, 5 March 2019
Shrove Tuesday
All day, House Drama Festival
Years 3 - 6 IPSHA Swimming and Diving Carnival - SOPAC Homebush (TBC)

Wednesday, 6 March 2019
1st Day of Lent
8.30am, Ash Wednesday - Service of Holy Communion - School Chapel

Friday, 8 March 2019
International Women's Day
Eastside Debating Competition Round 2 v Reddam -SCEGGS
4.30pm, AHISA Prefects' Seminar

Saturday, 9 March 2019
IGSSA Softball and Tennis Week 5
Touch Competition Round 6
Water Polo Competition Week 5
IPSHA Football Round 4

 
Week 7

Monday, 11 March 2019
11th - 15th March, SCEGGS Music Eisteddfod Week A
3.30pm, Year 12 Parent-Teacher Afternoon

Tuesday, 12 March 2019
8.30am, Year 10 Careers Testing
6.00pm, P&F Fair Meeting
7.30pm, AGM Parents' and Friends' Association Term I Meeting

Wednesday, 13 March 2019
Years 11 & 12 Inter-House Speaking Challenge

Thursday, 14 March 2019
Year 8 Friendship Day
Years 11 & 12 Inter-House Speaking Challenge

Friday, 15 March 2019
Eastside Debating Competition Round 3 v Scots College

Saturday, 16 March 2019
IGSSA Softball and Tennis Week 6
Touch Competition Semi-Finals and Play-Offs
Water Polo Competition Week 6
IPSHA Football Round 5

Sunday, 17 March 2019
St Patrick's Day

 
Week 8

Monday, 18 March 2019
SCEGGS Music Week
18th - 22nd March, SCEGGS Music Eisteddfod Week B

Tuesday, 19 March 2019
7.15am, Inter-House Cross Country Competition
9.00am, Primary Inter-House Cross Country
12.45pm, School Tours

Wednesday, 20 March 2019
20th - 22nd March, Year 4 Camp - Stanwell Tops
20th - 22nd March, Year 6 Excursion - Canberra
20th - 22nd March, Year 7 Camp
Years 11 & 12 Inter-House Speaking Challenge Final
NSWCIS Primary Swimming and Diving Championships - SOPAC Homebush

Thursday, 21 March 2019
New Parents Dinner

Friday, 22 March 2019
Years 7 - 12 All Schools 94th Swimming and Diving Carnival (IGSSA) - SOPAC Homebush
SCEGGS Music Eisteddfod Highlights Concerts
Eastside Debating Competition Round 4 v Rose Bay Secondary College - SCEGGS

Saturday, 23 March 2019
23rd - 24th March, Air Force Cadet Team Building Training Weekend - SGS St Ives
IGSSA Softball and Tennis Week 7
Touch Competition Grand-Final Day
Water Polo Competition Week 7
IPSHA Football Round 6

 
Week 9

Monday, 25 March 2019
Annunciation

Wednesday, 27 March 2019
99th Tildesley Shield Tennis Tournament - Pennant Hills Park
3.30pm, Year 9 Parent-Teacher Afternoon

Thursday, 28 March 2019
28th March - 5th April, Year 12 Assessment Period
99th Tildesley Shield Tennis Tournament - Pennant Hills Park

Friday, 29 March 2019
Tildesley Shield Tennis Tournament Backup Day

Saturday, 30 March 2019
Water Polo Competition Week 8 Finals
IGSSA Softball and Tennis Semi-Finals
IPSHA Football Round 7

 
Week 10

Monday, 1 April 2019
Year 10 Careers Assessment interviews

Tuesday, 2 April 2019
Computational and Algorithmic Thinking Competition, Years 7-10
Year 10 Careers Assessment interviews

Wednesday, 3 April 2019
3rd - 11th April, Year 11 Assessment Period
Year 10 Careers Assessment interviews

Thursday, 4 April 2019
Year 10 Careers Assessment interviews
6.00pm, Musicale 1

Friday, 5 April 2019
Year 12 Assessment Period finish
Year 10 Careers Assessment interviews
Eastside Debating Competition Round 5 v Cranbrook -SCEGGS

Saturday, 6 April 2019
IPSHA Cross Country - The Kings School
IGSSA Softball and Tennis Finals

Sunday, 7 April 2019
Daylight Saving finishes 3.00am - Set clock back to 2.00am

 
Week 11

Monday, 8 April 2019
3.30pm, Year 7 Parent-Teacher Afternoon

Wednesday, 10 April 2019
10th - 18th April, National Youth Week

Thursday, 11 April 2019
Year 11 Assessment Period finish
7.00pm, Easter Festival

Friday, 12 April 2019
8.30am, Years K - 12 Easter Service
Final Assembly Term I
2.00pm, Years K - 2 Easter Hat Parade
Term I finishes

 

School Holidays

Sunday, 14 April 2019
Palm Sunday

Monday, 15 April 2019
15th - 18th April, Air Force Cadet Bivouac

Thursday, 18 April 2019
Maundy Thursday

Friday, 19 April 2019
Good Friday

Saturday, 20 April 2019
Easter Saturday

Sunday, 21 April 2019
Easter Sunday

Monday, 22 April 2019
Easter Monday
Earth Day

Thursday, 25 April 2019
Anzac Day

 

Term II

Week 1

Monday, 29 April 2019
Staff Day

Tuesday, 30 April 2019
Term II begins
Years K - 12 ANZAC Day Service

Wednesday, 1 May 2019
NSWCIS Secondary Swimming Championships Session 1 - SOPAC Homebush

Thursday, 2 May 2019
NSWCIS Secondary Swimming Championships Session 2 - SOPAC Homebush
3.30pm, Year 10 Parent-Teacher Afternoon

Friday, 3 May 2019
Eastside Debating Round 6 v Sydney Grammar School

Saturday, 4 May 2019
IGSSA Basketball and Football Week 1
IPSHA Minkey/Hockey/Netball Round 1

 
Week 2

Wednesday, 8 May 2019
12.45pm, School Tours
3.15pm, Inter-House Basketball Competition
3.15pm, Inter-House Football Competition
3.30pm, Year 8 Parent-Teacher Afternoon

Friday, 10 May 2019
Eastside Debating Round 7 v Sydney Boys High School - SCEGGS

Saturday, 11 May 2019
IGSSA Basketball and Football Week 2
IPSHA Minkey/Hockey/Netball Round 2

Sunday, 12 May 2019
Mother's Day

 
Week 3

Tuesday, 14 May 2019
National Literacy and Numeracy Testing for Years 3, 5, 7 and 9 (Spelling, Grammar and Punctuation; Writing)
3.30pm, Year 11 Parent-Teacher Afternoon
6.00pm, Musicale 2

Wednesday, 15 May 2019
National Literacy and Numeracy Testing for Years 3, 5, 7 and 9 (Reading)
15th - 17th May, Year 6 Camp - Attunga
6.00pm, P&F Fair Meeting

Thursday, 16 May 2019
National Literacy and Numeracy Testing for Years 3, 5, 7 and 9 (Numeracy)
Year 6 Camp - Attunga

Friday, 17 May 2019
Year 6 Camp - Attunga
IGSSA 25th Annual Cross Country Carnival - Frensham
Eastside Debating Competition Semi-Finals - SCEGGS

Saturday, 18 May 2019
IGSSA Basketball and Football Week 3
IPSHA Minkey/Hockey/Netball Round 3

 
Week 4

Tuesday, 21 May 2019
Archdale Debating Round 1

Wednesday, 22 May 2019
22nd - 24th May, Year 3 Camp - Vision Valley
22nd - 24th May, Year 5 Camp - Wombaroo

Thursday, 23 May 2019
Year 3 Camp - Vision Valley
Year 5 Camp - Wombaroo

Friday, 24 May 2019
7.00am, Years 11 & 12 "Father"/Daughter Breakfast
Year 3 Camp - Vision Valley
Year 5 Camp - Wombaroo

Saturday, 25 May 2019
IGSSA Basketball and Football Week 4
IPSHA Minkey/Hockey/Netball Round 4

 
Week 5

Monday, 27 May 2019
27th May - 31st May, Assessment Week for Years 8, 9 and 10
27th May - 2nd June, National Reconciliation Week

Tuesday, 28 May 2019
Assessment for Years 8, 9 and 10
Archdale Debating Round 2

Wednesday, 29 May 2019
Assessment for Years 8, 9 and 10
29th - 31st May, Assessment for Year 7

Thursday, 30 May 2019
Ascension Day - Service of Holy Communion - Years 11 & 12 and Communicants
Ascension Day - Old Girls' Service and Luncheon
Assessment for Years 7, 8, 9 and 10
SMH Careers Expo for Year 12 - Moore Park

Friday, 31 May 2019
Assessment for Years 7, 8, 9 and 10 finish
Eastside Debating Competition Grand-Final - SCEGGS

Saturday, 1 June 2019
IGSSA Basketball and Football Week 5
IPSHA Minkey/Hockey/Netball Round 5

 
Week 6

Tuesday, 4 June 2019
Years 9 & 10 Inter-House Speaking Challenge
Archdale Debating Round 3

Wednesday, 5 June 2019
World Environment Day
Years 9 & 10 Inter-House Speaking Challenge
4.30pm, Inter-House Gymnastics Competition

Thursday, 6 June 2019
Photograph Day 1A (Secondary School) - Individual, Year and Group

Friday, 7 June 2019
Photograph Day 1B (Primary School) - Individual, Year, Group and Siblings (K-12)
Senior House Debating Rounds 1 and 2

Saturday, 8 June 2019
No Sport

Sunday, 9 June 2019
Pentecost

 
Week 7

Monday, 10 June 2019
Queen's Birthday - Public Holiday

Tuesday, 11 June 2019
Archdale Debating Round 4
6:00pm, Parents' and Friends' Association Committee Meeting
7.30pm, Parents' and Friends' Association Term II Meeting

Wednesday, 12 June 2019
Years K - 6 Inter-House Athletics Carnival - E S Marks Field
Years 9 & 10 Inter-House Speaking Challenge Final

Thursday, 13 June 2019
NSWCIS Primary and Secondary Cross Country Championships - Eastern Creek
13th - 15th June, SCEGGS Musical - A Chorus Line, Seymour Centre

Friday, 14 June 2019
SCEGGS Musical - A Chorus Line, Seymour Centre

Saturday, 15 June 2019
IGSSA Basketball and Football Week 6
IPSHA Minkey/Hockey/Netball Round 6
SCEGGS Musical - A Chorus Line, Seymour Centre

Sunday, 16 June 2019
Trinity Sunday

 
Week 8

Monday, 17 June 2019
7.00pm, Years K - 3 Parent Information Talk

Tuesday, 18 June 2019
Years 7 - 12 Inter-House Athletics Carnival - E S Marks Field
Archdale Debating Round 5

Friday, 21 June 2019
12.45pm, School Tours
Senior House Debating Final Rounds

Saturday, 22 June 2019
IGSSA Basketball and Football Week 7
IPSHA Minkey/Hockey/Netball Round 7

 
Week 9

Friday, 28 June 2019
Final Assembly Term II
Inter-House Music Competition
Term II finishes

 

School Holidays

Monday, 15 July 2019
Redlands Snowsports Championships - Thredbo

Tuesday, 16 July 2019
16th - 20th July, Inter-School Snowsports Competition (Sydney Region) - Thredbo

Wednesday, 17 July 2019
124th Anniversary of SCEGGS Darlinghurst

 

Term III

Week 1

Wednesday, 24 July 2019
Term III begins

Friday, 26 July 2019
IGSSA Twilight 1 Athletics - SOPAC

Saturday, 27 July 2019
IGSSA Netball and Hockey Week 1
IPSHA Touch Football Round 1

 
Week 2

Tuesday, 30 July 2019
12.45pm, School Tours
Archdale Debating Round 6

Thursday, 1 August 2019
Australian Mathematics Competition Years 7 - 10

Friday, 2 August 2019
Parents' and Friends' Association Primary Discos
IGSSA Twilight 2 Athletics - SOPAC

Saturday, 3 August 2019
IGSSA Netball and Hockey Week 2
IPSHA Touch Football Round 2

 
Week 3

Monday, 5 August 2019
5th - 16th August, Trial HSC Examinations commence
5th - 9th August, Work Experience Week for Year 10
Term IV Sports Choice Nominations due

Tuesday, 6 August 2019
3.15pm, Inter-House Hockey Competition
3.15pm, Inter-House Netball Competition
Archdale Debating Round 7
5.00pm, Parents' and Friends' Association Committee Meeting
6.00pm, P&F Fair Meeting

Friday, 9 August 2019
7.00am, Years 7 & 8 "Father"/Daughter Breakfast
Junior House Debating Rounds 1 and 2
IGSSA Twilight 3 Athletics - SOPAC

Saturday, 10 August 2019
IGSSA Netball and Hockey Week 3
IPSHA Touch Football Round 3

 
Week 4

Monday, 12 August 2019
International Youth Day
National Science Week

Tuesday, 13 August 2019
Year 10, 2020 Choice of Electives in Form Time
1.30pm, Year 11, 2020 Orientation Afternoon

Wednesday, 14 August 2019
2.15pm, Year 9, 2020 Orientation Afternoon

Thursday, 15 August 2019
2.15pm, Year 8, 2020 Choice of Electives Meeting

Friday, 16 August 2019
9.00am, Year 7, 2020 Orientation (New and Present Girls)
IGSSA Twilight 4 Athletics - SOPAC

Saturday, 17 August 2019
IGSSA Netball and Hockey Week 4
IPSHA Touch Football Round 4

 
Week 5

Monday, 19 August 2019
Mid-Term Break
Children's Book Week - Reading Is My Secret Power

Tuesday, 20 August 2019
20th-25th August, State Snowsports Championships - Perisher
Archdale Debating Tie-Breakers

Wednesday, 21 August 2019
9.00am, Year 3, 2020 Orientation Morning
21st - 23rd August, Year 5 Excursion - Hill End

Thursday, 22 August 2019
9.00am, Kindergarten, 2020 Orientation Morning
Inter-House Science Competition

Saturday, 24 August 2019
IGSSA Netball and Hockey Week 5
IPSHA Touch Football Round 5

Sunday, 25 August 2019
Festival on Forbes

 
Week 6

Monday, 26 August 2019
Years 3 - 6 IPSHA Athletics Carnival - SOPAC Homebush

Tuesday, 27 August 2019
Archdale Debating Quarter-Finals

Wednesday, 28 August 2019
Photograph Day 2 - Group photographs
IGSSA 800m races and Hurdle heats - SOPAC Homebush
28th - 30th August, Year 12 Body of Work Exhibition (Official Opening 5.30pm)

Thursday, 29 August 2019
Years 7 - 12 IGSSA Athletics Championships - SOPAC Homebush

Friday, 30 August 2019
Junior House Debating Final Rounds

Saturday, 31 August 2019
IGSSA Netball and Hockey Week 6
IPSHA Touch Football Round 6

Sunday, 1 September 2019
Father's Day
Tournament of Minds Sydney East Regional Tournament

 
Week 7

Monday, 2 September 2019
12.45pm, School Tours
5.30pm- 7.30pm, Year 12 HSC Music Encore Concert - SCEGGS Great Hall

Tuesday, 3 September 2019
Archdale Debating Semi-Finals

Wednesday, 4 September 2019
4th - 6th September, Year 8 Camp
4th - 6th September, Year 9 Camp
4th - 8th September, National Snowsports Championships

Thursday, 5 September 2019
ICAS Science Competition Years 4 - 10

Saturday, 7 September 2019
IPSHA Touch Football Round 7
IGSSA Netball and Hockey Week 7

 
Week 8

Tuesday, 10 September 2019
Archdale Debating Grand-Final - Abbotsleigh

Thursday, 12 September 2019
12th - 24th September, Preliminary Examinations for Year 11
R U OK? Day

Saturday, 14 September 2019
IPSHA Touch Football Round 8
IGSSA Netball and Hockey Semi-Finals

Sunday, 15 September 2019
Tournament of Minds NSW State Final

 
Week 9

Tuesday, 17 September 2019
ICAS English Competition Years 3 - 10

Thursday, 19 September 2019
ICAS Mathematics Competition, Years 3 - 10

Friday, 20 September 2019
Year 12 Formal

Saturday, 21 September 2019
International Day of Peace
IPSHA Touch Football Round 9 (TBC)
IGSSA Netball and Hockey Finals

Sunday, 22 September 2019
6.00pm, Year 12 Farewell Service

 
Week 10

Tuesday, 24 September 2019
Preliminary Examinations for Year 11 finish
NSWCIS Secondary Athletics Championships - SOPAC Homebush

Thursday, 26 September 2019
8.35am, Final Assembly for Year 12

Friday, 27 September 2019
Final Assembly Term III
7.00pm, Year 12 Farewell Dinner
Term III finishes

 
School Holidays

Tuesday, 1 October 2019
1st - 8th October, Air Force Cadet General Service Training Camp

Saturday, 5 October 2019
World Teachers' Day

Sunday, 6 October 2019
Daylight Saving Starts 2.00am - Set Clocks forward to 3.00am

Monday, 7 October 2019
Labour Day - Public Holiday

 

Term IV

Week 1

Monday, 14 October 2019
Term IV begins

Wednesday, 16 October 2019
1.45pm, Year 12, 2020 Journey to the HSC Information Afternoon

Thursday, 17 October 2019
Photograph Day 3 - Remaining Group Photographs (TBC)
Higher School Certificate Examinations begin

Friday, 18 October 2019
Futsal Competition
Indoor Hockey Competition

Saturday, 19 October 2019
IGSSA Water Polo Week 1
Touch Competition Round 1
HKDTA Tennis Competition Round 1
IPSHA Basketball and Tennis Round 1

 
Week 2

Monday, 21 October 2019
3.15pm, House Officials' Orientation

Thursday, 24 October 2019
United Nations Day

Friday, 25 October 2019
12.45pm, School Tours
Futsal Competition
Indoor Hockey Competition
Tournament of Minds International Final

Saturday, 26 October 2019
8.30am, Year 7, 2020 Entrance Tests and Parent Orientation
AHIGS Festival of Speech - Meriden
IGSSA Water Polo Week 2
Touch Competition Round 2
HKDTA Tennis Competition Round 2
IPSHA Basketball and Tennis Round 2

 
Week 3

Monday, 28 October 2019
28th October - 1st November, Assessment Week for Years 8, 9 and 10
Term I, 2019 Sport Choice Nominations due

Wednesday, 30 October 2019
30th October - 1st November, Assessment for Year 7

Thursday, 31 October 2019
Years 3 - 6 IPSHA Gymnastics Competition
31st October - 1st November, Year 2 Overnight Camp - Telford

Friday, 1 November 2019
Assessment for Years 7, 8, 9 and 10 finish
Years 7 - 12 All Schools 50th Gymnastics Competition (IGSSA)
Year 2 Overnight Camp - Telford
Futsal Competition
Indoor Hockey Competition
All Saints' Day

Saturday, 2 November 2019
IGSSA Water Polo Week 3
Touch Competition Round 3
HKDTA Tennis Competition Round 3
IPSHA Basketball and Tennis Round 3

 
Week 4

Tuesday, 5 November 2019
5th - 8th November, Years K - 6 Life Education Centre Lessons
6:00pm, Parents' and Friends' Association Committee Meeting
7.30pm, Parents' and Friends' Association and Term IV Meeting
Melbourne Cup

Friday, 8 November 2019
Year 9 Peer Leadership Day
Futsal Competition
Indoor Hockey Competition

Saturday, 9 November 2019
IGSSA Water Polo Week 4
Touch Competition Round 4
HKDTA Tennis Competition Round 4
IPSHA Basketball and Tennis Round 4

 
Week 5

Monday, 11 November 2019
12.45pm, School Tours
Remembrance Day

Tuesday, 12 November 2019
6.30am, Inter-House Tennis Competition
Higher School Certificate Examinations finish

Thursday, 14 November 2019
Twilight Concert

Friday, 15 November 2019
Futsal Competition
Indoor Hockey Competition

Saturday, 16 November 2019
IGSSA Water Polo Week 5
Touch Competition Round 5
HKDTA Tennis Competition Round 5
IPSHA Basketball and Tennis Round 5

 
Week 6

Wednesday, 20 November 2019
20th - 23rd November, SCEGGS Drama Production - Saving SCEGGS - SCEGGS Great Hall

Friday, 22 November 2019
2.00pm, Years K - 2 Concert
Air Force Cadet Ceremonial Parade
Futsal Competition
Indoor Hockey Competition

Saturday, 23 November 2019
IGSSA Water Polo Week 6
Touch Competition Semi-Finals and Play-Offs
HKDTA Tennis Competition Round 6
IPSHA Basketball and Tennis Round 6
Air Force Cadet Annual Ball

 
Week 7

Monday, 25 November 2019
Inter-House General Knowledge Quiz

Thursday, 28 November 2019
7.30pm, Festival of Lessons and Carols

Friday, 29 November 2019
Futsal Competition
Indoor Hockey Competition

Saturday, 30 November 2019
IGSSA Water Polo Week 7
Touch Competition Grand-Final Day
HKDTA Tennis Competition Round Finals
IPSHA Basketball and Tennis Round 7

Sunday, 1 December 2019
Advent Sunday

 
Week 8

Monday, 2 December 2019
8.30am, Years K - 11, Christmas Service

Wednesday, 4 December 2019
Final Assembly Term IV
Term IV finishes for Years K - 2

Thursday, 5 December 2019
7.30pm, Speech Night Years 3 - 12 - Sydney Town Hall
Term IV finishes

 
School Holidays

Friday, 6 December 2019
Staff Day

Tuesday, 17 December 2019
2019 HSC Results available to students by internet, SMS and telephone
HSC Results Inquiry Centre Opens

Tuesday, 24 December 2019
Christmas Eve

Wednesday, 25 December 2019
Christmas Day

Thursday, 26 December 2019
Boxing Day

Tuesday, 31 December 2019
New Year's Eve